Zamek elektromagnetyczny – wady i zalety

Zamek elektromagnetyczny jest rodzajem zamka, który utrzymuje drzwi za pomocą pola elektromagnetycznego. Są one wykorzystywane do tworzenia najbardziej trwałych systemów kontroli dostępu. W tym artykule opisane zostaną wady i zalety tego typu urządzeń.

Niezawodność i trwałość

Konstrukcja zamka magnetycznego jest tak prosta, że po prostu nie ma w nim nic do złamania. Zamek składa się z dwóch części: elektromagnesu i przeciwsobnika. W konstrukcji nie ma części zużywających się, co wpływa na trwałość urządzenia. W ten sposób zamki magnetyczne działają więcej niż 10 lat.

Główną ich częścią jest elektromagnes, który łatwo toleruje zmiany temperatury oraz wpływ różnych agresywnych środowisk. Dlatego może być stosowany do drzwi zewnętrznych w trudnych warunkach klimatycznych.

Przepustowość

Zamki elektromagnetyczne znajdują zastosowanie w miejscach publicznych o dużej częstotliwości otwierania drzwi. Zamki mogą wytrzymać ponad 2000 otwarć dziennie. Dlatego też montuje się je przy wejściach, biurach, szklanych drzwiach sklepów, magazynów, fabryk itp.

Efektywność kosztowa

Cena zamków elektromagnetycznych jest znacznie niższa niż innych.

Zgodność z przepisami przeciwpożarowymi

Elektrozamki spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa pożarowego i mogą być stosowane jako drogi ewakuacyjne, ponieważ można je łatwo otworzyć przy braku prądu.

Wady, na które warto zwrócić uwagę

Zamki te są dość ciężkie, co stanowi niedogodność przy ich instalacji. Na przykład zamek o sile trzymania 280 kg waży około 2 kg, a zamek o sile 500 kg waży około 4 kg.

Konieczność stałego zasilania

Aby zamek elektromagnetyczny mógł utrzymać drzwi, na jego cewce musi być stałe napięcie zasilające. Jeśli nie ma potrzeby spełniania wymogów przepisów przeciwpożarowych, należy zapewnić zasilanie bezprzerwowe, co wpłynie na ostateczny koszt systemu.