Z jakimi rodzajami pipet ma do czynienia pracownik laboratorium?

pipety

Praca w laboratorium, niezależnie od jego typu, zawsze wymaga ciągłego stosowania szkła laboratoryjnego. Rodzajów takiego szkła jest całe mnóstwo i każdy laborant powinien być zapoznany z jego obsługą. Nie wszystkiego używa się równie często. Są takie naczynia i przyrządy, które wykorzystuje się na co dzień, jak i takie, które używane są tylko w konkretnych, pojedynczych przypadkach. Do tej pierwszej grupy zaliczyć należy między innymi bardzo ważne narzędzie, jakim jest pipeta.

Czym jest ten element szkła laboratoryjnego?

Jest to długa, szklana rurka posiadająca otwory po obu stronach. Otwór z jednej strony służy do zasysania płynu, a do otworu z drugiej strony przykłada się specjalną gruszkę, której ściśnięcie wytwarza podciśnienie. Właśnie to podciśnienie wpycha płyn do wnętrza naczynia. Na szyjce narzędzia znajduje się skala, która pozwala odmierzać dokładne ilości pożądanego płynu. Tego typu szkło jest kalibrowane na wylew, co oznacza, ze podczas wylewania płynu, przy dolnym wylocie zawsze pozostaje nieco pobieranej substancji i nie należy jej na siłę wytrząsać.

Bogatą ofertę ma firma DanLab. Na ich stronie internetowej znajdziesz różne modele pipet.

Jakie można wyróżnić rodzaje pipet?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów tego typu narzędzi, które stosowane są do różnych zadań. Wśród nich można wyróżnić pipety:

pipety
  • jednomiarowe – które charakteryzują się jedną, dużą bańką o konkretnej objętości, do której pobierana jest ciecz
  • wielomiarowe – posiadające podziałkę na szyjce, która pozwala na pobieranie pożądanej, dowolnej objętości cieczy
  • małe, jednorazowe – mają małą pojemność i ich użycie ogranicza się do pobierania małych ilości substancji badanej

Każdy z typów ma właściwe sobie przeznaczenie i jest używany przy analizie do pobierania i przenoszenia próbek materiałów.