W jaki sposób rękawice dielektryczne chronią dłonie przed porażeniem prądem elektrycznym?

W jaki sposób rękawice dielektryczne chronią dłonie przed porażeniem prądem elektrycznym

Powiedzenie „elektryka prąd nie tyka” z pewnością zostało wymyślone przez fachowca od elektryczności, który wie, jak obchodzić się z prądem elektrycznym. Istnieje szereg środków ochronnych, które mają za zadanie chronić życie i zdrowie podczas pracy pod napięciem. Jednym z najczęściej stosowanych są rękawice dielektryczne.

Rękawice dielektryczne – przeznaczenie

Są to rękawice izolacyjne, które mają chronić dłonie przed porażeniem prądem elektrycznym. Stanowią podstawowe zabezpieczenie podczas kontaktu z urządzeniami, które pracują pod napięciem elektrycznym do 1000 V. Przy napięciu powyżej 1000 V rękawice dielektryczne mogą być tylko dodatkowym środkiem ochronnym, czyli muszą być stosowane jednocześnie z innymi zabezpieczeniami technicznymi.

Klasyfikacja

Zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 60903:2006 „Prace pod napięciem. Rękawice z materiału izolacyjnego” wyróżniamy rękawice dielektryczne:

  • kompozytowe – pięciopalcowe i trójpalcowe, stosowane bez dodatkowych rękawic, które chronią zarówno przed porażeniem prądem elektrycznym jak i przed czynnikami mechanicznymi (istnieją również rękawice kompozytowe długie, chroniące całe ramię).
  • izolacyjne – pięciopalcowe i trójpalcowe, stosowane jednocześnie z rękawicami skórzanymi, które chronią dłonie dodatkowo przed czynnikami mechanicznymi (muszą być nałożone na rękawice dielektryczne).
Rękawice dielektryczne a praca z elektrycznością

Materiał izolacyjny – warunki użytkowania

Rękawice dielektryczne z BHP-Gabi wykonane są z elastomeru, czyli tworzywa syntetycznego lub naturalnego. Jest to najczęściej guma, lateks lub różne kombinacje tych substancji. Ich trwałość i właściwe zasady użytkowania również określa norma PN-EN 60903:2006. Ścisłe przestrzeganie tych wytycznych decyduje o skuteczności ochrony podczas prac pod napięciem. Zaleca się, żeby każdorazowo przed zastosowaniem, rękawice dokładnie sprawdzić.