Szkiełka mikroskopowe i ich rodzaje

szkiełka mikroskopowe

Szkiełka mikroskopowe służą za podkład dla preparatu. Z zasady są to próbki środków roślinnych czy zwierzęcych. Szkiełko przykrywkowe spełnia funkcję osłonową oraz zapewnia przyciśnięcie środka. Teraz na rynku odnajdziemy dwa typy szkiełek mikroskopowych, natomiast mianowicie szkiełka podstawowe oraz szkiełka nakładkowe. Czym się charakteryzują i przede wszystkim, czym różnią się od siebie?

Szkiełka mikroskopowe podstawowe – co należy wiedzieć?

szkiełka mikroskopowe

Szkiełka mikroskopowe, takie jak na tej stronie podstawowe są konieczne do zrobienia środków do mikroskopów biologicznych. Monitorowany obiekt jest nakładany na szkiełku przedmiotowym oraz przykrywany szkiełkiem nakrywkowym. Te oczywiście szkiełka są dedykowane do wykorzystywania w laboratoriach badawczych, naukowych, doskonałe też w procesie edukacyjnym. Należy pamiętać, iż szkiełka nakrywkowe oraz podstawowe to nie to samo co przygotowane środki. Pierwsze spośród nich to przezroczyste szkiełka bez żadnych środków.

Co to są szkiełka nakrywkowe?

Szkiełko nakrywkowe to też mały, drobny skrawek tworzywa chemicznego czy szkła. Nierzadko mają kwadratowy typ. Szkiełko nakrywkowe służy do zatrzymania środka na szkiełku mikroskopowym. Reguła funkcjonowania jest zwykle następująca: należy wziąć szkiełko podstawowe, postawić na nim środek oraz pokryć go szkiełkiem nakrywkowym. W wypadku pracy z preparatami ciekłymi szkiełka nakrywkowe służą też do regulacji ostrości układu optycznego. Są zwykle zrobione z tworzywa sztucznego czy szkła oraz oferowane w zestawach po kilkadziesiąt sztuk.