Rodzaje wideodomofonów – modele przewodowe i bezprzewodowe

Wideodomofon to niezwykle wygodne rozwiązanie. Już nie musimy się obawiać dewastacji posesji czy auta ani problemów z wyjaśnieniem potencjalnego uszkodzenia naszego auta. Najlepiej będzie jeżeli tego typu problemy nas ominą, jednak jest to dosyć powszechna sytuacja. Na taką ewentualność bardzo dobrze zabezpieczy nas zaawansowany wideodomofon, który może również działać w funkcji monitoringu.

Czym się różnią modele przewodowe od bezprzewodowych?

Do prawidłowego funkcjonowania wideodomofonu konieczna jest współpraca dwóch modułów: panelu zewnętrznego oraz panelu wewnętrznego. Nie jest to możliwe, jeżeli nie będzie zapewniona komunikacja pomiędzy tymi dwoma urządzeniami. Może się ona odbywać drogą radiową lub poprzez położone przewody.

Może się wydawać, że w dobie zalewu technologii bezprzewodowych preferowane jest to pierwsze rozwiązanie, tymczasem w tym konkretnym przypadku wideodomofony przewodowe wciąż są preferowane przez wielu kupujących.

Wynika to z faktu, że w nowo budowanych domach położenie kabli jest tańsze niż instalacja urządzeń bezprzewodowych. Kolejnym faktem przemawiającym na rzecz wideodomofonów przewodowych jest ich większa niezawodność. W przypadku doposażania budynku w wideodomofon można wykorzystać przewody już istniejącej instalacji.

Montaż urządzeń bezprzewodowych jest oczywiście tańszy i łatwiejszy, lecz koszt zakupu tego rodzaju modułów jest wyższy. Należy również uwzględnić zasilanie urządzeń: panel zewnętrzny można zasilić bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego. Natomiast w urządzeniu używanym wewnątrz, konieczna będzie okresowa wymiana baterii