Orteza a sprawne stawy kolanowe

Uprawianie poszczególnych dyscyplin sportowych czy też prowadzenie aktywnego trybu życia niejednokrotnie prowadzi do poważnych uszkodzeń ciała w postaci zwichnięć czy złamań. Gdy dochodzi do urazu kolana, wówczas to z pomocą przychodzi stabilizator.

Orteza kolana – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

We współczesnym czasie wybór sprzętu medycznego na rynku jest bardzo bogaty. Pośród wielu produktów można wymienić stabilizator kolana, który to niejednokrotnie zastępuje tradycyjny gips. Jest on bardzo przydatny wówczas, gdy pacjent cierpi na dolegliwości bólowe spowodowane zwichnięciem czy też skręceniem kolana.

Dla osób prowadzących aktywny tryb życia oraz cierpiących na choroby zwyrodnieniowo – reumatyczne, w obrębie kolan doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie stabilizatora miękkiego. Dla tych pacjentów, którzy cenią sobie komfort i wygodę polecane są przede wszystkim modele bezszwowe, które często zwane są także opaską bezszwową. Taka orteza (jak na zdjęciu) potrafi w doskonały sposób zabezpieczyć kolano podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Innym rodzaje stabilizatora miękkiego jest model siatkowy, który jest
wyposażony w samoprzylepne taśmy. Dzięki temu można w dużym stopniu zapobiec przeciążeniu kolana oraz przyczynić się do jego wzmocnienia.

Stabilizator na kolano a dobra sprawność fizyczna

Wiele osób bardzo uważa, że nie warto oszczędzać na zdrowiu. Stosowanie tej zasady jest z pewnością słuszne w przypadku bolesnych uszkodzeń stawów kolanowych. W tym przypadku zakup ortezy jest w pełni uzasadniony. Niemniej warto zawsze swoją decyzję skonsultować z lekarzem ortopedą lub wykwalifikowanym fizjoterapeutą.

Zakup tego produktu wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Dziś miękki stabilizator kosztuje około 100-200 zł, natomiast ceny twardego sięgają nawet 1500 zł. Na zakup tak drogiego sprzętu nie każdy może sobie pozwolić. Osoby o skromniejszej zasobności portfela mogą starać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Starając się o dofinansowanie potrzebne jest stosowne zlecenie od lekarza specjalisty.