Lodówka medyczna a prawidłowe przechowywanie szczepionek

Szczepionki to takie produkty, które wymagają szczególnego przechowywania. Poszczególni producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych szpitali i placówek medycznych oferują wysokiej jakości lodówki, w których produkty te można przechowywać w bezpiecznych warunkach.

Przechowywanie leków i szczepionek w lodówce medycznej

Lodówka na szczepionki pozwala na prawidłowe przechowywanie leków, szczepionek i innych produktów wymagających chłodzenia. W przeciwieństwie do domowego sprzętu agd, lodówka na szczepionki wyposażona jest zazwyczaj w specjalne funkcje, które pozwalają uniknąć znacznych wahań temperatury w czasie przechowywania poszczególnych produktów.
Urządzenie te posiada także specjalne półki oraz szuflady, dzięki którym można w uporządkowany sposób przechowywać szczepionki.

Lodówka medyczna a utrzymanie stałej temperatury

Lodówki na szczepionki wyposażone są także w sygnał alarmowy, który informuje o awarii zasilania czy otwartych drzwiach. Jest to bardzo ważne w okresie letnim, bowiem pozostawienie wówczas otwartych drzwi lodówki, nawet na krótki czas, może doprowadzić do znacznego wzrostu temperatury. Wówczas to dalsze używanie takich leków czy szczepionek jest niedozwolone.

Lodówki dedykowane do celów medycznych są także wyposażone w taką funkcję, która zapisuje w pamięci najwyższą oraz najniższą wartość temperatury. Dzięki temu można zweryfikować czy przechowywane medykamenty były nieprzerwanie w chłodnym otoczeniu. Ta praktyczna funkcja informuje również o tym czy podczas przechowywania poszczególnych produktów temperatura była przez cały czas odpowiednia.