Lejek – urządzenie do nalewania i filtrowania cieczy

Jednym z najczęściej używanych przedmiotów w sali laboratoryjnej jest szkło laboratoryjne. Różnice w charakterze procesów chemicznych w laboratorium, zmieniające się warunki i formy eksperymentów doprowadziły do powstania różnorodnych przyborów do pracy z odczynnikami chemicznymi.

Szkło do lejków laboratoryjnych

Szkło laboratoryjne, którego istnieje wiele rodzajów i form, jest niestety najbardziej zużywalnym elementem wyposażenia każdego laboratorium czy ośrodka badawczego. Szkieletem takiego sprzętu jest szkło o różnej grubości i kształcie, które często ulega stłuczeniu, dlatego dbałość o zapasy magazynowe jest jednym z podstawowych problemów.

Wśród wyrobów szklanych, lejki są jednym z najbardziej powszechnych typów i kształtów, ale ich główną funkcją jest wlewanie cieczy lub ciał stałych z jednego naczynia do drugiego z cienką szyjką. Zwykły lejek to urządzenie z szeroką szyjką u góry i cienką rurką u dołu. Czasami lejek laboratoryjny może być również wyposażony w filtr papierowy lub watę do filtrowania cieczy i oddzielania osadów. W praktyce wkłada się go do pierścienia węższą częścią do dołu. Jednak w przypadku niektórych operacji, np. sublimacji, możliwe jest również odwrotne ustawienie urządzenia.

Historia prostego lejka

Lejek https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/drobne-instrumenty-laboratoryjne/lejki/lejek-buchnera-porcelanowy/ jest jednym z najstarszych urządzeń używanych już przez plemiona afrykańskie i azjatyckie. Wykonywano je z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kora brzozowa, a później z wypalanej gliny.

W średniowieczu zaczęto produkować lejki ze szkła, porcelany, metalu, blachy i mosiądzu. Obecnie powszechnie stosuje się lejki wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, w tym z polipropylenu i polietylenu.

Nowoczesne laboratoria są wyposażone w różne lejki laboratoryjne, z których każdy jest przeznaczony do określonej funkcji lub do pracy z różnymi substancjami. Istnieją lejki kropelkowe, które wyglądem zupełnie różnią się od zwykłego lejka.