Jaką wybrać maseczkę?

maska przeciwgazowa

Przepisy BHP mówią nam, że trzeba nosić maseczkę przeciwgazową, trzeba ją nosić z powodów takich jak na przykład wdychanie pyłków lub wdychanie substancji, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Przy kupnie maseczki warto zwrócić uwagę na jakość, dobra maseczka ma chronić drogi oddechowe przed zanieczyszczonym powietrzem, pyłkami, gazami, substancjami które drażnią lub są żrące, może też chronić przed bakteriami i wirusami.

Maseczki przeciwgazowe (https://www.bhp-gabi.pl/k167,drogi-oddechowe.html) są używane w wojskach oraz w strażach pożarnych, można je również wykorzystać w rolnictwie, gdy wykonujemy w ogrodzie opryski. Maseczki powinno się nosić w momencie gdy pojawia się sytuacja awaryjna, która tego wymaga. Kupując musimy wiedzieć, że maseczka nie ochroni nas całkowicie, ważne jest to jak ona jest w stanie pochłonąć zanieczyszczenie oraz jak ona jest zbudowana. Przy wyborze należy zastanowić się jakie mamy wymagania dotyczące kupna, zależy to do czego ją chcemy wykorzystać, poziomu zanieczyszczenia. Kupując powinniśmy wiedzieć jaki rodzaj filtrów musimy wybrać, są dwa pełna maska lub półmaska.

Rodzaje masek

Maski filtracyjne, filtrują powietrze którym oddychamy, zazwyczaj to one filtrują nam zanieczyszczone powietrze. Filtr jest przymocowany na masce w formie metalowej puszki lub materiałowego podkładu. Izolacyjna maska jest nieco inna, oddychamy dzięki temu urządzeniu, nie dostajemy powietrza z zewnątrz. Trzeba zastosować pochłaniacz regeneracyjny. Maseczki jednorazowe są do użytku, gdy musimy szybko opuścić strefę w której jest zanieczyszczenie. Maski pełne zakrywają całą twarz a półmaski tylko nos i usta.