Jak wybrać dygestorium laboratoryjne?

dygestorium labairtec

Wybór dygestorium laboratoryjnego jest niezwykle istotny. Sprzęt ten należy bowiem dopasować nie tylko do indywidualnych potrzeb laboratorium, ale również tak, aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo pracowników.

Dygestorium – czym właściwie jest?

W dużym uproszczeniu, to sprzęt laboratoryjny o kształcie przypominającym szafę (choć na rynku pojawia się coraz więcej modeli o innej budowie), w którym przeprowadzane są badania laboratoryjne.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom znajdującym się w laboratorium podczas badań, zadaniem dygestorium jest odprowadzanie powietrza poza budynek. Ma to na celu zabezpieczenie przeciwpożarowe, a także uchronienie atmosfery przed uwalnianiem się do niej szkodliwych związków chemicznych.

Budowa sprzętu

Klasyczne dygestoria laboratoryjne to przyrządy wyposażone w wygodny otwór, przez który do środka można włożyć ręce. Jednocześnie, w celu zapewnienia ochrony przed szkodliwymi chemikaliami, przód wykonany jest z przezroczystej pleksi, chroniącej twarz i klatkę piersiową.

W klasycznych dygestoriach znajduje się zwykłe oświetlenie, umożliwiające pracę w komfortowych warunkach. W bocznej części znajduje się panel sterujący, a poniżej komory dygestorium zazwyczaj znajduje się bezpieczna szafka, umożliwiająca przechowywanie najpotrzebniejszych sprzętów.

Istotnym jest, aby dobrej klasy dygestorium laboratoryjne było wyposażone w niezbędne, wymagane prawem czujniki oraz by spełniało normy. Tylko wysokiej klasy sprzęt wyprodukowany na bazie wysokiej klasy materiałów może zapewnić bezpieczeństwo i optymalne warunki dla prowadzenia badań laboratoryjnych.

Jaki kształt wybrać?

Na rynku można spotkać dygestoria laboratoryjne w różnym kształcie. Ten powinien zostać dobrany do potrzeb prowadzonych badań, a także rozmiarów i kształtu samego pomieszczenia laboratoryjnego.

Coraz więcej producentów oferuje nie tylko różne rozmiary klasycznych dygestoriów przypominających szafy, ale również zupełnie inne kształty. Również możliwość modernizacji tego przyrządu jest ogromna.