Do czego wykorzystuje się cylinder miarowy?

Cylindry miarowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko w branży medycznej. Pomimo szerokiego zastosowania wiele osób nie ma zielonego pojęcia czym one tak naprawdę są i gdzie można je wykorzystać. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jakie zastosowanie?

Cylinder miarowy wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania pomiaru objętości cieczy. Cylindry miarowe są zdecydowanie dokładniejsze niż na przykład kolby laboratoryjne albo zwykłe zlewki. Warto wspomnieć także i o tym, że cylindrów miarowych nie powinno wykorzystywać się do przeprowadzania analiz wolumetrycznych. Jeżeli chodzi o procesy miareczkowe, to tutaj doskonale sprawdzą się kolby miarowe i specjalne pipety wolumetryczne. Akcesoria te zapewniają zdecydowanie lepszą precyzję pomiaru.

Gdzie można jeszcze wykorzystać cylindry miarowe?

Profesjonalny cylinder miarowy doskonale sprawdzi się również przy pośrednich pomiarach objętości ciał stałych. Mowa tutaj oczywiście o pomiarach poprzez wykorzystanie tzw. zjawiska wypierania cieczy.

Klasa dokładności?

W chwili obecnej istnieją dwie klasy dokładności dla miarowych cylindrów. Klasa A cechuje się podwójną dokładnością w stosunku do klasy B. Cylindry miarowe tego typu mogą być wyposażone nie tylko w pojedynczą ale również podwójną skalę. Dzięki pojedynczej skali można odczytać objętość od góry do dołu. Cylindry z podwójną skalą umożliwiają odczyt nalewania i napełniania.