Do czego dokładnie służy refraktometr?

Należy mieć świadomość, że refraktometr jest w najprostszym możliwym ujęciu przyrządem przeznaczonym do badania współczynnika załamania światła różnych substancji.

Co warto wiedzieć o omawianym produkcie?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przyrząd przeważnie stosowany jest do badania stężeń roztworów ciekłych. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku wykorzystywana jest bardzo istotna zależność między określonym stężeniem, a współczynnikiem załamania światła.

refraktometr

Co dokładnie można mierzyć za pomocą przyrządu?

Omawianym przyrządem można bez żadnego problemu dokonać pomiarów nie tylko i wyłącznie w cieczach, ale również ciałach stałych. Warto wiedzieć, że dzięki pomiarom w cieczach możliwe jest stosunkowo szybkie wyznaczenie stężenia poszczególnych substancji.

Należy zdawać sobie sprawę, że natywną wartością, która będzie mierzona przez przyrząd, jest współczynnik załamania światła.

Jakie jest zastosowanie produktu w przemyśle spożywczym?

Należy mieć świadomość, że przyrząd znajduje ogromne zastosowanie także w branży spożywczej. Świetnym przykładem może być refraktometr do miodu. W ten sposób możliwe jest prowadzenie bardzo dokładnych pomiarów zawartości wody w miodzie.

W ten sposób można dokładnie określić jakość wspomnianego produktu spożywczego.

Ponadto z przyrządu korzystają także winiarze. Mogą dzięki temu stwierdzić ile cukru znajduje się w sokach gronowych. Produkt oczywiście zdecydowanie bardziej znany jest jako cukromierz czy moszczomierz. Rekomendowane jest w takich sytuacjach zaopatrzenie się w produkt renomowanego producenta.