Codzienne monitorowanie ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierza

cisnieniomierz

Monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi jest skuteczną metodą diagnozowania nadciśnienia tętniczego. Za pomocą przenośnego monitora ocenia się rytm dobowy ciśnienia tętniczego krwi w normalnych warunkach. Daje on więcej informacji niż pojedynczy pomiar w ośrodku zdrowia i może wykryć nadciśnienie u pozornie zdrowej osoby.

Ciśnieniomierz i wskazania do jego użytkowania

Zabieg jest zalecany u pacjentów, którzy skarżą się na:

  • Szybkie zmęczenie;
  • Bóle i zawroty głowy;
  • Niewyraźne widzenie, „migotanie” przed oczami;
  • Szumy uszne lub dzwonienie w uszach oraz zatkanie uszu.

Najczęstszym celem monitorowania ciśnienia krwi jest ocena skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego za pomocą leków hipotensyjnych.
Ciśnieniomierz może być również przepisany osobie, u której nie występują żadne nieprzyjemne objawy, ale lekarz mierzy jej ciśnienie krwi, które jest podwyższone. 

Ciśnieniomierz umożliwia:

cisnieniomierz
  • Przewidywanie, jak niebezpieczne jest nadciśnienie tętnicze dla danego pacjenta;
  • Zrozumieć, jaki poziom aktywności fizycznej jest dopuszczalny dla danej osoby;
  • Ustalić, czy przepisane wcześniej leki na ciśnienie krwi są skuteczne.

Procedura ta umożliwia wykrycie nadciśnienia tętniczego (hipertensji), a także wstępne określenie jego przyczyny – choroby podstawowej. Potwierdzają to dalsze badania. Za pomocą tej metody można również zdiagnozować przewlekłe niedociśnienie (niedociśnienie tętnicze) – niskie ciśnienie krwi.

Pojedyncze pomiary ciśnienia krwi nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste wartości ciśnienia, dlatego też diagnoza, dobór leków i ocena ich skuteczności mogą być trudne. Codzienne monitorowanie ciśnienia krwi pozwala uniknąć tych problemów i ułatwia postawienie diagnozy oraz przepisanie odpowiedniego leczenia. Pojedynczy pomiar nie daje informacji o zmienności ciśnienia krwi w ciągu dnia. Osoba z nadciśnieniem tętniczym, która w szpitalu ma prawidłowe ciśnienie krwi, może zostać przeoczona i pomylona z osobą z nadciśnieniem tętniczym z zespołem białego fartucha.