Cieplarka laboratoryjna

Każdy porządne laboratorium powinno posiadać na swoim wyposażeniu cieplarkę laboratoryjną. Cieplarka laboratoryjna nie powinno być to jednak byle jakie urządzenie, ale fachowy sprzęt. Warto jest przyjrzeć się temu, jakie cieplarka powinna mieć cechy.

Cieplarka laboratoryjna — najważniejsze parametry

Dobra cieplarka laboratoryjna przede wszystkim powinna być wykonana przez firmę, która ma certyfikacje na produkcję tego typu sprzętu. Tylko dzięki temu, jeżeli będziemy robić w naszym laboratorium jakieś badania, będą one wiarygodne. Co prawda cieplarka nie jest to sprzęt najważniejszy, ale mimo wszystko powinienem spełniać jakieś standardy. Ważnym parametrem cieplarek laboratoryjnych jest ich pojemność. Powinna być ona dopasowana do tego, jak duże mamy laboratorium oraz ile badań wykonujemy. Nie może być bowiem tak, że w cieplarce umieścimy tylko kilka próbek, podczas gdy inni nasi pracownicy będą czekać w kolejce.

Z założenia cieplarka ma przyspieszyć proces odparowywania między innymi rozpuszczalników w roztworach, po to aby można było prowadzić dalsze badania. Bez dużej i wydajnej cieplarki będziemy mieć spore opóźnienia. Dodatkowo cieplarka powinna być solidnie wykonana, najlepiej z blachy kwasoodpornej, mieć możliwość dobrego czyszczenia, czyli wnętrze nie powinno mieć ostrych kątów (powinny być one zaokrąglone). Cieplarka laboratoryjna powinna mieć również okno rewizyjne, dobry pulpit sterowniczy oraz duży zakres temperatur, w jakich będziemy mogli prowadzić nasze eksperymenty. Nie bez znaczenia jest również możliwość włączenia wymuszonego obiegu powietrza.