Blat z żywicy ciekawym rozwiązaniem

Wyposażenie domowe przyjmuje rozmaite oblicza. Nawet tak prozaiczny element, jakim jest stół, na przestrzeni wielu wieków jakie minęły od jego wynalezienia całkowicie zmienił swój wygląd. Oczywiście nadal składa się z nóg i blatu, ale miejsce prymitywnych desek składających się na jego powierzchnię zajęły nowoczesne materiały, często stanowiące owoc pracy inżynierii chemicznej i chemicznych przedsiębiorstw produkcyjnych. 

Syntetyk wkracza do kuchni

Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby blat z żywicy epoksydowej. W gruncie rzeczy jest on w całości oparty o tworzywa pochodzące ze sztucznego wytworu i nie występujące w naturze. Tytułowa żywica jest tutaj bowiem jedynie nazwą umowną i z żywicą pozyskiwaną z drzew nie ma całkowicie nic wspólnego, poza semantyczną zbieżnością. Epoksydowy charakter tego materiału przesądza o tym, że w praktyce jest on bardzo trwały. 

Wysoką trwałość tego materiału uzyskuje się poprzez zastosowanie polimerów o specjalnej budowie, dodatkowo wzmocnionych poprzez wewnątrzpierwiastkowe wiązania epoksydowe. Stąd też zresztą wzięła się jego charakterystyczna nazwa. Walory użytkowe blatu z żywicy epoksydowej są absolutnie niezaprzeczalne. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w krótkim czasie od wynalezienia materiałem tym bardzo szeroko zainteresowała się branża meblarska, chętnie adaptując go do własnych potrzeb.

Trwałe, lecz urabialne

Mimo swojej trwałości blaty z żywicy epoksydowej są bardzo podatne na obróbkę, dzięki czemu możliwe jest tworzenie dowolnych kształtów, co w praktyce przekłada się chociażby na możliwość tworzenia podwieszanych pod blat zlewów, które w naturalny sposób komponują się z całością blatu. Przy wyposażeniu się w odpowiednie narzędzia obróbcze możliwość jego obrabiania dostępna jest także dla osób, które z profesjonalną chemią nie mają na co dzień nic wspólnego. 

Takie cechy blatów z żywicy epoksydowej sprawiają, że są bardzo chętnie wykorzystywane przez stolarzy meblowych, a przy tym z jeszcze większą chęcią wybierane przez osoby zlecające wykonanie mebli, a więc przez konsumentów. Sprawia to, że przed tym materiałem rysują się jeszcze szersze możliwości rynkowej ekspansji niż do tej pory.