Kształtki rehabilitacyjne, czyli niezastąpiony sprzęt rehabilitacyjny

kształtki rehabilitacyjne

Kształtki rehabilitacyjne są niezwykle pomocne przy rehabilitacji oraz masażu leczniczym. Ułożone w odpowiedni sposób przez terapeutę przyczyniają się do zredukowania napięć mięśniowych. Dzięki nim wykonywany zabieg jest skuteczniejszy, a pacjent czuje się bardziej komfortowo. Stanowią niezbędne wyposażenie każdego profesjonalnego gabinetu rehabilitacyjnego. Ułatwiają też prowadzenie zajęć z gimnastyki korekcyjnej.

Najczęstsze formy kształtek rehabilitacyjnych

Terapeuci używają podczas zabiegów rehabilitacyjnych przede wszystkim:

• wałków
• półwałków
• klinów rehabilitacyjnych

Wałek rehabilitacyjny w szczególności pozycjonuje staw kolanowy i skokowy. Zastosowanie go pozwala ponadto odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa. Duże wałki, na przykład 60×100 cm, można używać do pracy terapeutycznej z dziećmi. Różne zabawy ruchowe, takie jak turlanie, przetaczanie, z pewnością zachęcą najmłodszych do ćwiczeń. Równie często wykorzystywaną kształtką rehabilitacyjną jest półwałek, który także nadaje się do odciążania mięśni szyi oraz podpierania kończyn dolnych. Dzięki niemu można też uzyskać wygodne podparcie dla pleców podczas wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Z kolei kliny rehabilitacyjne są doskonałe do podpierania stawu biodrowego, kolanowego oraz rozluźniania obręczy barkowej.

Kształtki rehabilitacyjne – czy warto je stosować?

Używanie kształtek rehabilitacyjnych niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

• zmniejszenie napięcia mięśniowego
• zapobieganie tworzeniu się odleżyn
• redukcja dolegliwości bólowych
• utrzymanie stabilnej pozycji ciała
• skrócenie czasu powrotu do zdrowia po przebytych urazach czy zabiegach chirurgicznych
• podniesienie komfortu pacjenta podczas masażu czy ćwiczeń rehabilitacyjnych
• osiągnięcie stanu relaksu
• ułatwienie terapeucie wykonywania czynności

kształtki rehabilitacyjne

Kształtki rehabilitacyjne – czy są bezpieczne?

Zastosowana jako wypełnienie kształtek rehabilitacyjnych pianka nie jest ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Nie powinna bowiem uciskać czy też zbyt mocno uginać się pod ciężarem ciała. A wykonany z materiału skóropodobnego zdejmowany pokrowiec jest odporny na ścieranie i pękanie. Jest przy tym łatwy do czyszczenia z potu, kurzu oraz innych zbrudzeń. Szczególnie istotny przy rehabilitacji dzieci i osób starszych jest certyfikat potwierdzający wysoką jakość tapicerki. W celu jej dezynfekcji należy używać preparatów pozbawionych alkoholu, które mogłyby ją nadmiernie wysuszyć i narazić na przerwanie jej ciągłości. Najlepiej stosować ciepłą wodę z łagodnym detergentem, na przykład szarym mydłem.

Kształtki rehabilitacyjne wyróżnia duża solidność i wytrzymałość. Zachowują swój pierwotny kształt nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. Są bezpieczne, lekkie, a dzieciom mogą urozmaicić monotonne zajęcia. Z pewnością ułatwiają przejście przez często trudny etap rehabilitacji oraz umożliwiają powrót do pełnej sprawności. Z tego względu są nie tylko podstawowym elementem wyposażenia gabinetów, ale równie chętnie stosowane są do ćwiczeń w domu przez początkujących użytkowników.