Właściwości szkła laboratoryjnego

Podstawą działalności każdego laboratorium jest jego odpowiednie wyposażenie. Obok mikroskopów, odczynników, wag laboratoryjnych muszą znajdować się w nim różnego rodzaju naczynia laboratoryjne.

Co to jest szkło laboratoryjne

Szkło laboratoryjne to wyjątkowa odmiana szkła o specjalnych właściwościach mechaniczno-chemicznych. Musi być odporne na działanie temperatur wysokich i niskich, oraz na działanie różnego rodzaju odczynników chemicznych, nie może wchodzić z nimi w reakcje.

Szkło laboratoryjne otrzymywane jest poprzez dodawanie do zwykłego szkła tlenków:

  • glinu,
  • boru,
  • cynku,
  • magnezu.

Dodanie kwarcu powoduje, że szkło odporne jest nawet na bardzo duży szok termiczny. Szkło laboratoryjne wykorzystywane jest do produkcji aparatury i naczyń laboratoryjnych.

Naczynia laboratoryjne

Naczynia laboratoryjne charakteryzują się specyficznym kształtem, który dostosowany jest do rodzaju badań wykonywanych w laboratoriach. Kształt ten ułatwia mieszanie cieczy, dodawanie odczynników lub badanie reakcji na zmianę temperatury.

Największe zastosowanie w laboratorium mają różnego rodzaju zlewki, kolby, probówki, szkiełka laboratoryjne. Zdecydowana większość naczyń laboratoryjnych posiada miarkę, która pozwala na precyzyjne odmierzanie cieczy. Do badań należy używać wyłącznie naczyń nieuszkodzonych, pęknięcia nie tylko osłabiają samo naczynie, ale powodują wchodzenie szkła w reakcje chemiczne.