Jaka powinna być dobra pompa próżniowa?

Pompa próżniowa to urządzenie laboratoryjne, którego zadaniem jest wytwarzanie warunków zbliżonych do próżni. Usuwa ona gazy i powoduje powstanie podciśnienia w zamkniętej przestrzeni. Pompy mają kilka bardzo charakterystycznych cech i parametrów, które opisują ich działanie. Jaka powinna być dobra pompa próżniowa?

Wydajna

Przede wszystkim pompa próżniowa mus być wydajna (zobacz modele w Danlab). Opisuje to parametr, który wyraża się w m3 gazu, który został wypompowany w jednostce czasu. Wydajność pracy urządzenia pozostaje w ścisłej zależności z szybkością pompowania. Ważna jest również zależność pomiędzy szybkością, a ciśnieniem. Oczywiście, im większa wydajność tym lepiej. Oznacza ona, że praca w laboratorium przebiega szybciej, a co za tym idzie – spadają jednostkowe koszty wykonania każdej próby. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza, gdy wykonuje się setki tych samych prób.

Łatwa w obsłudze

W nowoczesnym laboratorium znajduje się sporo sprzętu. Wszystkie urządzenia wymagają tego by obsługiwały je osoby kompetentne i posiadające doświadczenie w tym typie pracy. Im więcej urządzeń, tym łatwiej o błąd. Z tego powodu, pompy powinny być łatwe w obsłudze. Ich używanie powinno być intuicyjne. W sterowaniu pompą pomoże wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje dotyczące przebiegu procesu – w tym liczbowe wyniki osiąganych parametrów. Jeśli nie są one zadowalające to można przystąpić do ich korygowania.