Probówka – dlaczego jest sprzętem podstawowym?

Każdy, kto kiedykolwiek pracował w laboratorium wie, że probówka to po prostu must have. Bez niej, nie można zrobić praktycznie nic. Ten drobny sprzęt pełni kluczowe funkcje, więc często jest uznawany za sprzęt podstawowy. Dlaczego tak jest? Czy faktycznie jest niezbędna? Czy można ją zastąpić?

Przechowywanie

Probówki są wykorzystywane do przechowywania niewielkich ilości materiałów, które są badane. Bez obaw można w nich przechowywać ciecze i ciała stałe. Można też przechowywać w nich gazy – o ile posiada się dopasowany do probówki korek – najczęściej wykonany z gumy. Wykonane są najczęściej ze szkła, więc nie wchodzą w reakcje z przechowywanymi substancjami.

Reakcje

W probówkach można wykonywać wiele procesów. Można w nich mieszać substancje, ogrzewać je, a nawet przeprowadzać reakcje. Najczęściej są to procesy strąceniowe. Najważniejsze by nie wymagały zbyt dużej ilości reagentów, bo probówka ma małą objętość.

Analiza jakościowa

Probówki są bezbarwne. Umożliwiają analizę umieszczonych w nich substancji. Od podstawowej – wzrokowej analizy, która jest możliwa dzięki transparentności… aż po zaawansowaną, np. w spektrofotometrze. W probówkach można wykonywać pełne analizy dotyczące jakości mieszaniny.

Zastępniki

Niczym nie można zastąpić probówek z DanLab – żadne inne naczynie nie ma takich cech. Są niezbędne do pracy i nie mają żadnego godnego zastępstwa. Ich przystępna cena sprawia, że są szczególnie lubiane przez laborantów. Dzięki temu nie trzeba obawiać się zniszczenia lub uszkodzenia szkła laboratoryjnego.